Vlhké zdi v domě vždy znamenají totéž a nejde o nic dobrého. Akutnost situace vždy určují ukazatele, ale v každém případě je potřeba situaci řešit co nejdříve. Pokud se rozhodnete tento problém odsouvat, tak berte na vědomí, že vědomě necháte nemovitost chátrat, snižujete životnost a vlhkost dokáže s postupem času dům úplně znehodnotit. Bydlení ve vlhkých prostorech vždy ohrožuje zdraví a nikdy mu neprospívá.

Proč zdi vlhnou

Vlhké zdivo je společný faktor u mnoha starších domů, a to zejména s porušenou nebo zcela chybějící hydroizolací. Bez izolace proti vlhkosti může vzlínající vlhkost, voda vzlínat až do obytných části. K vlhkosti vždy patří zasolení zdiva, různé druhy rozpuštěných solí (sírany, dusičnany, chloridy) se do zdiva dostávají se vzlínající vodou. Ve zdivu se tvoří reakce postupnou krystalizací, a to zaplavuje póry v cihlách i omítce, což má za následek znemožnění rychlému vysychání a podporuje vzlínání vody ve směru vzhůru. Na takových zdech se pak tvoří vlhké mapy se solnými výkvěty. V prvních fázích jde vždy o estetický problém, pokud se tento problém neřeší, jde o výborné podmínky pro růst plísní a následuje rozpadání omítky a zdiva. 

 
Vždy musíte odhalit příčinu vlhkosti zdiva

Bylo by rozhodně dobré si nejdříve udělat průzkum a zjistit příčinu vzniku vlhkosti. Naši technici se denně dostávají na prohlídky, kdy nejde o vzlínající vlhkost, ale jde o skryté poruchy rozvodů vody, topení nebo kanalizace. Toto se vždy doporučuje prověřit zejména pokud se vlhkost projevuje lokálně. Vzlínající vlhkost od špatné hydroizolace nebo zcela chybějící izolace se projevuje většinou stejnoměrně v celém domě. Určitě prověřte taktéž svody dešťové vody a kanalizace. Existují i situace, kdy jde o kombinaci zmíněných problémů. 

Solné výkvěty na zdi upozorňují na problém s hydroizolací. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Nesprávně vyvedený okap může způsobovat nadbytečné vlhnutí zdí. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Jste na konci. Kam dál?

Řešení problémů se vzlínající vlhkostí je hned několik, dozvíte se je na této podstránce věnované všem typům sanačního opatření.

Druhy sanačních technologií